A Japán kormány megerősítette, hogy végetért a 11. és egyben az utolsó tárgyalása a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodásnak, az ACTA-nak. A hétvégi tokiói tárgyalásokon részt vett többek között Ausztrália, Új-Zéland, Kanada, az Európaio Unió, Amerika.
A Japán kormány Külügyminisztériuma szerint, a tárgyalások egy átfogó nemzetközi keretrendszert akartak felállítani, amely az intellektuális tulajdonjog megszegése elleni harcban segédkezett volna a feleknek, főleg a hamisítás és a kalózkodás ellen.
"Az ACTA szerződés modern elemeket fog tartalmazni az intellektuális tulajdonjogok betartatásáról, beleértve polgári, bűnügyi és országhatár menti betartatási módokat, valamint jó együttműködési mechanizmust a felek között".
A kormány továbbá azt nyilatkozta, hogy a hét folyamán olyan találkozókra is sor került, melyeken az megállapodásban érintett nem kormányzati szervezetek és üzleti vezetők is jelen voltak.
"A tárgyaláson résztvevők igyekeztek konstruktívan megoldani szinte minden érdemi kérdést, hogy ezek után egy naggyából véglegesített szöveg tervezetet tudjanak létrehozni és benyújtani az illetékes hatóságoknak. A résztvevők a egyetértettek annak, hogy a megállapodás szövegének végelegsítése érdekében, a maradék fennálló kérdéseket a fővárosoknak kell továbbítani kivizsgálásra." - áll a Japán Kormány nyilatkozatában.
A mai napig heves viták vannak az ATCA körül, mert aggályok merültek fel szeptemberben az EU-ban, hogy ez a megállapodás sérti az egyéni polgári szabadságjogokat és nagyobb fokú határi ellenőrzés léphet érvénybe a hamisított termékek ellenőezése miatt.
Júniusban körülbelül 650 ember, köztük az Európai Parlament 11 tagja és 90 intellektuális tulajdonjogi professzor írt alá egy dokumentumot, melyben kijelentették, hogy az USA és 36 másik állam által tárgyalt intellektuális tulajdonjog-betartatási szerződés a közérdek ellen van.
Továbbá a nyilatkozat szerint, az hamarosan nyílvánosságra hozzák a megállapodást szövegét.
(via cw)