2010.10.11.
19:30

Írta: Legál Háló blog

Digitális vakcina (nem csak) bittorrent függőségre

Sokak számára a BitTorrent nem más, mint egy nagyszerű protokol ami segít, hogy nagy fájlokat helyezzünk A-ból, B-be. Azonban, van egy kis csoportja a BitTorrent felhasználóknak, akiknek nehezükre esik kontrollálni letöltési szokásaikat és folyamatosan megzavarják a hálózat forgalmát az internetszolgáltatóknak, iskoláknak, munkahelyeknek. Szerencsére a multinacionális IT vállalat, a HP kifejlesztett egy "vakcinát" ezeknek az embereknek.

Az oltások jók. Hagyományosan ezek biológiai készítmények, amelyek megakadályozzák az embereket a megbetegedéstől, ilyen például a polio, mumpsz és a kanyaró elleni védőoltás. Az elmúlt néhány évben azonban, több új tipusa bukkant fel, amely a függőségek leküzdésében segít, mint a dohányzás és a kokain.

Az utóbbi példák nem igazán tekinthetők vakcinának, de többnyire branding célokra használják ezt a kifejezést. Ez most megjelent a digitális világban is a Hewlett-Packard (HP) által.

Amíg a jelenleg is használt vakcinákat a biológiai fenyegetések kezelésére kell korlátozni, addig a HP nem régiben le védte a "digitális vakcina" kifejezést, a kezelések széles skálájával, amelyek megakadályozzák a digitáslis betegségeket és függőségeket. A vállalat többféle vakcinát mutatott be, amit hozzáadhatnak a TippingPoint termékeikhez.

A HP vakcinák védik a hálózatot a külső támadásokkal szemben, sérülékenységek, illetve az ún. zero-day fenyegetésekkel szemben. De ez csak a kezdet. Egy barceloniai sajtótájékoztatón a hét elején, a vállalat bejelentette egy újabb típusú digitális vakcináját, amely a BitTorrent felhasználókra lett specializálva.

Az alkalmazásnak az Application Digital Vaccine (AppDV) nevet adták, amelyet közvetlenül hozzáadhatók a TippingPoint rendszerekhez. Az egyetlen ilyen "kezelés", képes a hálózatot védeni az olyan felhasználóktól, akik BitTorrenten keresztül letölenek, illetve akik nem kívánt viselkedést produkálnak.

"Az AppDV szűrök lehetővé teszik az informatikai vezetőknek, hogy teljesen blokkolják a közösségi weboldalakat, az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokat (IM), peer-to-peer rendszereket, webmail-t, audió- és videóstreameket, online játékokat, vagy VPN / Tunelling programokat. Vagy, ha szükséges, akkor a vezetők felhívását követően, engednek hozzáférést, olyan szabadidős alkalmazásokhoz, mint a Facebook, vagy a MySpace, miközben a felhasználóknak továbbra is tiltott a beágyazott chat és e-mail funkció." - kárörvend a HP.

Az AppDV már bebizonyította, hogy hatékonyan képes működni a Leeds-i Egyetemen az Egyesült Királyságban, ahol majdnem az összes BitTorrent forgalmat megölte. Dave Neild, a hálózati fejlesztés vezetője az egyetemnek, azt nyilatkozta, hogy a "vakcina" jelentősen csökkentette a hálózati terhelést és nem kaptak több levelet jogtulajdonosoktól, hogy jogsértést követnek el - amit egyébként rendszeresen kaptak.

Ebben a szakaszban nem lehet tudni, hogy a felhasználók tovább ragaszkodnak a függőségeikhez más helyeknek, de a Leeds-i Egyetem állítólag már tiszta.

Az egyetlen hátránya, hogy ennek alkalmazása, sok olyan embert is érint aki a BitTorrentet napi szinten használja a munkájához, vagy hogy frissíteni tudja a Starcraft 2-t és emiatt képtelenek erre. Szerencsére a HP technológiája lehetővé teszi, hogy a hálózati adminisztrátorok egyéni kivételeket hozzanak létre azok számára, akik felelősségteljesen használják a hálózatot, vagy töltenek le. Szigorú felügyelet mellett, néhányan csak pár bájtot használhatnak naponta.

Mindent összevetve, a rendszer egy nagyszerű eszköz a hálózatok tisztán tartására, a HP szerint. Net semlegességét nem nézzük, ha azt feltételezzük, hogy a legtöbb internetszolgáltató egyetért abban, hogy kibír egy újabb "tűt" a saját hálózatában, így megakadályozza a BitTorrent függőség tovább terjedését.

(via torrentfreak)

Szólj hozzá!

Címkék: bittorrent internet fájlcserélés hp

A bejegyzés trackback címe:

https://legalhalo.blog.hu/api/trackback/id/tr822363499

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása